See juorukompassi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "juoru",
"3": "kompassi"
},
"expansion": "juoru + kompassi",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "juoru + kompassi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "juorukompassi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "juorukompassi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "juorukompassi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "juorukompass",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Nautical",
"orig": "fi:Nautical",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"telltale compass"
],
"id": "en-juorukompassi-fi-noun-jSVhWlEt",
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"telltale compass",
"telltale compass"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) telltale compass"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjuo̯ruˌkompɑsːi/"
},
{
"ipa": "[ˈjuo̞̯ruˌko̞mpɑ̝s̠ːi]"
},
{
"rhymes": "-ompɑsːi"
}
],
"word": "juorukompassi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "juoru",
"3": "kompassi"
},
"expansion": "juoru + kompassi",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "juoru + kompassi",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "juorukompassi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompassikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompasseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "juorukompassittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompassittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "juorukompasseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "juorukompasseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "juorukompassi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "juorukompassi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "juorukompass",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ompɑsːi",
"Rhymes:Finnish/ompɑsːi/5 syllables",
"fi:Nautical"
],
"glosses": [
"telltale compass"
],
"links": [
[
"nautical",
"nautical"
],
[
"telltale compass",
"telltale compass"
]
],
"raw_glosses": [
"(nautical) telltale compass"
],
"topics": [
"nautical",
"transport"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈjuo̯ruˌkompɑsːi/"
},
{
"ipa": "[ˈjuo̞̯ruˌko̞mpɑ̝s̠ːi]"
},
{
"rhymes": "-ompɑsːi"
}
],
"word": "juorukompassi"
}
Download raw JSONL data for juorukompassi meaning in All languages combined (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.